Menu Zamknij

Utylizacja odpadów co to takiego

recykling

Pod hasłem utylizacja odpadów kryją się dwa pojęcia. Pierwsze z nich to unieszkodliwienie odpadów. Co rozumiemy przez unieszkodliwienie? Legalne pozbycie się odpadów np. wywóz śmieci na wysypisko, czy do spalarni odpadów. Drugie znaczenie to przerobienie śmieci, przetworzenie w taki sposób, aby odzyskać z odpadów surowce wtórne, czyli materiały do ponownego użytku. Często odzysk kojarzony jest z recyklingiem – słowem, które na stałe weszło już do naszego słownika. Słusznie, bowiem utylizacja to jest częściowe lub całkowite odzyskiwanie surowców np. z odpadów komunalnych. Ciekawym przykładem jest utylizacja odpadów pozwierzęcych, czyli odpadków organicznych pochodzących od rzeźnika czy ze sklepu rybnego – po pierwsze, odzyskujemy surowce wtórne takie jak mączka pastewna, czy żelatyna. Po drugie, unieszkodliwiamy potencjalne źródło zakażeń, jakim jest padlina.

Jakie są metody utylizacji?

W zależności od tego, co jest przedmiotem utylizacji, można ją przeprowadzić na kilka sposobów. Jeśli głównym celem jest odzyskanie surowców wtórnych, można wyróżnić: 

  1. odpady organiczne poddane działaniu biologicznemu – to utylizacja tlenowa lub fermentacja metanowa.
  2. Fizykochemiczne oddziaływanie na odpady – to najpierw neutralizacja śmieci, po której następuje albo dalsze ich przetwarzanie, albo możliwość bezpiecznego ich składowania. Do działań fizykochemicznych zalicza się dezynfekcję fizykochemiczną, przejście substancji gazowych lub ciekłych w stan stały (tzw. zestalenie), czy też sonochemię, czyli wywoływanie określonych reakcji chemicznych przy użyciu ultradźwięków.
  3. Kompostowanie, stosowane w przypadku odpadów roślinnych to przetwarzanie resztek organicznych w próchnicę. Największą zaletą kompostowania jest jego ekologiczność, brak tu środków chemicznych czy innej ludzkiej ingerencji. Wszystkim zajmuje się natura. W efekcie można uzyskać bogaty w składniki nawóz organiczny.
  4. Spalanie, czyli działanie termiczne redukuje znaczną ilość śmieci. Spalanie nie jest ekologiczne, ponieważ w trakcie procesu do atmosfery mogą uciekać szkodliwe opary, gazy i nieprzyjemny zapach. Po spalaniu pozostaje popiół, który może zawierać metale ciężkie i inne związki szkodliwe dla środowiska. Z zalet wymienić można pozyskanie energii wykorzystywanej następnie przez np. zakłady przemysłowe, co ogranicza używanie paliw kopalnianych.

Wywóz gruzu Piastów

Odpady po remoncie – co z nimi zrobić

Pojemniki na odpady komunalne nie są przystosowane do gromadzenia takich odpadów po remoncie jak kleje, farby, tusze, gruz, fragmenty betonu, ceramika, rury, akumulatory, czy baterie. Prawdopodobieństwo wystąpienia wśród nich odpadów należących do kategorii niebezpiecznych jest bardzo wysokie. Najbezpieczniejszą i najpewniejszą opcją jest wynajęcie kogoś, kto podstawia i odbiera kontenery na gruz. Takie miejsca, które z powodzeniem działają w Warszawie i każdym innym mieście w Polsce mają pełne kwalifikacje i doświadczenie w obchodzeniu się z odpadami poremontowymi. Podstawią kontenery na gruz odpowiednie do potrzeb klienta, a następnie fachowo zajmą się odpadami i zabiorą je do utylizacji. A wszystko to w pełni legalnie i z dbałością o środowisko! 

Czego potrzeba aby utylizacja odbywała się prawidłowo

Aby do utylizacji odpadów w ogóle mogło dojść, należy zacząć od ich segregacji. Jeżeli wszystkie śmieci zostaną zmieszane razem, nie będzie możliwości prawidłowego przeprowadzenia procesu jakim jest recykling, a tym samym odzyskania surowców wtórnych. W Polsce segregacja śmieci jest na szczęście obowiązkowa, ale nadal nastręcza pewnych trudności. Aby pomóc w prawidłowej klasyfikacji odpadów na osiedlach i przy domach rozstawione są pojemniki o specjalnym przeznaczeniu:

  • Kontenery oznaczone na żółto – służą do wrzucania odpadów z tworzyw sztucznych i metali.
  • Kontenery oznaczone na niebiesko – są przeznaczone na odpady papierowe i kartony.
  • Kontenery oznaczone kolorem zielonym – przeznaczone są na odpady szklane.
  • Kontenery oznaczone na czarno – to miejsce na odpady zmieszane.
  • Kontenery brązowe, najczęściej mniejsze od pozostałych – to miejsce to wyrzucania bioodpadów, czyli resztek żywności.

Wyrzucanie śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników to pierwszy krok prowadzący do prawidłowej utylizacji odpadów, odzyskiwania surowców wtórnych, a na dłuższą metę – do ochrony środowiska naturalnego.