Menu Zamknij

Składowanie odpadów – jak składować odpady obojętne i niebezpieczne?

dzikie składowisko odpadów

Spis treści

  1. Jak składuje się odpady?
  2. Składowiska odpadów obojętnych
  3. Składowiska odpadów niebezpiecznych
  4. Składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

Odpady z gospodarstw domowych, a także śmieci po remoncie, budowie i innych tego typu pracach muszą być odpowiednio składowane. Nie wszyscy wiedzą, że każde składowanie odpadów (a istnieje więcej niż jeden rodzaj składowisk odpadów) rządzi się swoimi prawami, które powinny być restrykcyjnie przestrzegane. Inne wytyczne są przy składowaniu śmieci komunalnych, inne zasady kierują składowaniem tzw. śmieci obojętnych, jeszcze inaczej traktuje się odpady niebezpieczne.

dzikie wysypisko śmieci

Jak składuje się odpady?

Ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 roku zawiera szereg przepisów, których celem jest przyczynienie się do zmniejszenia ilości odpadów, a także negatywnego wpływu tych odpadów na otoczenie, środowisko naturalne, życie i zdrowie ludzi. Każde zagospodarowanie odpadów bowiem, a przypomnijmy że gospodarowaniem odpadami jest ich zbieranie, transport czy przetwarzanie, może mieć określone skutki ekologiczne, wpływające pośrednio lub bezpośrednio na ekologię, a tym samym na zdrowie. 

Zanim odpady umieści się na składowisku, poddawane są procesowi przekształcania. Przekształcanie odpadów może odbywać się na drodze działania fizycznego, chemicznego, termicznego i biologicznego, a jednym z kluczowych elementów jest wcześniejsza segregacja. Segregacja śmieci bardzo ogranicza ilość i objętość składowanych odpadów i znacznie ułatwia dalsze z nimi postępowanie, w tym odzysk surowców. 

W art. 103 wspomnianej Ustawy mowa jest więc o tym, że odpady składuje się na składowisku odpadów, z których wyróżnia się trzy ich typy: 

  • składowiska odpadów obojętnych
  • składowiska odpadów niebezpiecznych
  • składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

Wymieniane są jeszcze tak zwane  podziemne składowiska odpadów oraz specjalne obiekty unieszkodliwiające odpady wydobywcze, jednak najistotniejsze dla nas są te trzy wyżej wymienione typy składowisk. Przyjrzyjmy się im bliżej. 

Składowiska odpadów obojętnych

Składowanie odpadów obojętnych jest dla ochrony środowiska stosunkowo mało szkodliwym rodzajem gospodarowania odpadami. Odpady tego typu nie wchodzą w reakcje fizyczne i chemiczne, nie ulegają też fizyczno-chemicznym i biologicznym przemianom, nie rozpuszczają się. Ich charakterystyka mówi o tym, że nie powinny powodować zanieczyszczenia środowiska, zatrucia gleby, ani tym bardziej stanowić zagrożenia dla ludzi czy zwierząt. Ewentualne zanieczyszczenia, które znajdowałyby się na składowisku odpadów obojętnych występują w bardzo znikomych ilościach, a ich charakter nie stanowi poważnego zagrożenia dla wód powierzchniowych, podziemnych i ziemi. 

odpady niebezpiecznw

Składowiska odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne stanowią, w przeciwieństwie do odpadów obojętnych, bardzo duże ryzyko zanieczyszczenia środowiska. Na składowisku z niebezpiecznymi odpadami nie mogą znajdować się inne odpady, niż właśnie te. Składowiska, z uwagi na ryzyko niebezpieczeństwa ekologicznego, aby mogły legalnie funkcjonować muszą spełnić surowe wymagania. Odpady wymagają unieszkodliwiania, które przeprowadzane może być jedynie pod restrykcyjną kontrolą i w specjalnie przygotowanych do tego celu warunkach. Materiały uznane za niebezpieczne charakteryzują się często tym, że są łatwopalne, wybuchowe, toksyczne, radioaktywne, żrące czy też mają właściwości rakotwórcze, zakaźne itp. Dlatego nielegalne składowanie odpadów podlega surowej karze.

Składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne

Odpady inne niż niebezpieczne i obojętne to zazwyczaj śmieci z gospodarstw domowych, czyli odpady komunalne. Śmieci te są tzw. odpadami bytowi, które powstają codziennie w praktycznie każdym gospodarstwie domowym. To właśnie śmieci komunalne segregujemy na papier, plastik, szkło, odpady ulegające biodegradacji i odpady mieszane. Są to te podstawy gospodarki odpadami, których uczymy już najmłodszych – segregacja śmieci komunalnych jest w Polsce obowiązkowa. W skład odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne wchodzą również te, które zostały wyselekcjonowane i zneutralizowane z odpadów uznanych za niebezpieczne – po zneutralizowaniu nie stanowią już zagrożenia.

Składowanie odpadów regulowane jest prawnie, to znaczy podział na określone rodzaje składowisk jest obligatoryjny, a śmieci znajdujące się na tych składowiskach podlegają ścisłej kontroli. Jest to konieczne z uwagi na konieczność ochrony życia, zdrowia i ekosystemu. Najprostszym rozwiązaniem problemu odpowiedniego składowania śmieci jest skorzystanie z usług specjalistów oferujących wywóz gruzu i odpadów oraz ich recykling.