Menu Zamknij

Jak zabrać się za rozbiórkę budynku?

budynek w trakcie rozbiórki

Rozbiórka budynku może oznaczać zarówno rozbieranie małej altany ogrodowej, jak i burzenie piętrowego domu. Warto wiedzieć zatem, jakie konsekwencje niesie za sobą demontaż każdego typu, jakich wymaga przygotowań i o czym warto pamiętać, aby prowadzenie robót rozbiórkowych przebiegało od początku do końca bez zastrzeżeń i niespodzianek. 

rozbiórka budynku

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na rozbiórkę?

Prawo budowlane rozróżnia sytuacje, kiedy przeprowadzenie rozbiórki wymaga uzyskania pozwolenia na tego rodzaju prace budowlane, kiedy wyburzanie wymaga jedynie zgłoszenia oraz takie, kiedy pozwolenie ani zgłoszenie nie jest konieczne. Nie trzeba zgłaszać rozbiórki ani uzyskiwać na nią pozwolenia, jeśli budowa rozbieranego obiektu również nie wymagała uzyskania pozwolenia. Najczęściej dotyczy to ogrodzeń, wiat śmietnikowych itp. Jeśli zaś chodzi o budynki, mogą być to np. pomieszczenia gospodarcze o powierzchni do 25 m². Z kolei, jeśli chce się dokonać wyburzenia podobnego budynku, ale jego wybudowanie wymagało zgłoszenia, czyli chodziłoby np. o budynek do 8 m wysokości znajdującego się w odpowiedniej odległości od granicy działki (nie mniej, niż połowa wysokości budynku), to rozbiórkę powinno się zgłosić. Jeśli zaś budynek wpisuje się w warunki zgłoszenia rozbiórki, a dodatkowo jego powierzchnia przekracza 25 m², to konieczne będzie pozwolenie na jego rozebranie. 

Podsumowując:

  1. zgłoszenie rozbiórki ani uzyskanie na nią zgody nie jest potrzebne, jeśli wybudowanie obiektu nie wymagało uzyskania formalnej zgody
  2. zgłoszenie jest wymagane, jeśli powierzchnia nie przekracza 25 m²,  ale odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości a wysokość do 8 metrów (obiekty, które wymagały zgłoszenia budowy).
  3. każdy budynek o powierzchni większej niż 25 m² wymaga pozwolenia na rozbiórkę. Pamiętać trzeba również, że aby rozebrać budynek, nie może być on wpisany w rejestr zabytków ani być objęty ochroną konserwatorską. Wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę nie jest bezterminowe – decyzja wygaśnie po 3 latach, dlatego warto aby projekt rozbiórki uwzględniał tego typu niuanse i aby nie przekraczać tego terminu.

Ręcznie czy z użyciem sprzętu?

W zależności od tego, czy dokonujemy demontażu ogrodzenia, wiaty czy rozbiórki domu lub solidnego budynku gospodarczego, można korzystać z siły własnych mięśni i odpowiednich narzędzi lub wspomóc się odpowiednim sprzętem. Ściany niewielkiego budynku czy altany pomoże wyburzyć  tzw. młot wyburzeniowy. Doskonale poradzi sobie też z takimi elementami konstrukcji jak stropodachy. Pamiętać trzeba, że nie bez znaczenia jest kolejność prac. Najlepiej jest stopniowo obciążać elementy nośne. Warto zacząć więc od dachu i przechodzić coraz niżej – nawet jeśli do czynienia mamy z niską, parterową konstrukcją. Z kolei jeśli mamy do czynienia z wyburzaniem starego, dużego domu, najczęściej korzysta się wówczas z usługi doświadczonej, fachowej ekipy budowlanej. Ta bowiem ma na wyposażeniu sprzęt ciężki, taki jak koparki, ładowarki, spycharki, czy profesjonalne młoty pneumatyczne, które w takich sytuacjach stają się niezbędne. 

Wywóz gruzu Grodzisk Mazowiecki

Gruz z rozbiórki

Utylizacja porozbiórkowego gruzu to zawsze gorący temat, bowiem przy robotach budowlanych odpadów jest co niemiara. Prawidłowe zagospodarowanie tych odpadów należy do naszych obowiązków. Co zatem zrobić z gruzem? Fragmenty takich materiałów jak cegły (pełne lub pustaki) czy betonowe bloczki mogą służyć jako podsypka pod fundament dla nowo budowanego obiektu czy jako utwardzenie podjazdu – wykonanie go z kruszywa to dobra, niskobudżetowa alternatywa dla podjazdu z kostki brukowej, jeśli bardziej niż na efekcie wizualnym zależy nam na równie dobrej jak w przypadku kostki funkcjonalności. Jeśli zaś mamy zamiar całkowicie pozbyć się pozostałości, najlepszym wyjściem jest wywóz gruzu. Kontenery na gruz pomieszczą nie tylko materiały, z którego zbudowana jest bryła budynku, ale też:

  • kafelki ścienne,
  • panele,
  • armaturę łazienkową,
  • boazerię 

wiele innych. Wszystko to, co trafi do pojemnika na gruz jest wywożone na legalne gruzowisko, gdzie poddane zostaje recyklingowi – odpady z rozbiórki mogą więc zyskać drugie życie i jeszcze się przysłużyć – np. do budowy mostów, jako nasypy pod tory i w wielu gałęziach przemysłowych. 

Rozbiórkę warto zacząć od kwestii formalnych – aby przeprowadzić ją zgodnie z prawem należy upewnić się, czy nie trzeba takich prac zgłosić lub uzyskać na nie pozwolenia. Jeśli pozwolenie jest niezbędne, do przygotowania pozostanie projekt rozbiórki, określający jej szczegóły. Kiedy formalnościom stanie się zadość, można przystąpić do prac – w przypadku budynków o sporej kubaturze poleca się wynajęcie profesjonalnej ekipy, która rozprawi się z całością prac sprawnie i szybko. Pozostałości z rozbiórki umieścić należy w kontenerze na gruz, którego zawartość z kolei może zostać zrecyklingowana i wykorzystana ponownie. Kontenery wynająć można w całej Warszawie i okolicach.