Menu Zamknij

Odpady wielkogabarytowe — czym są i co z nimi zrobić?

dużo starych foteli

O odpadach wielkogabarytowych mówi się w kontekście prac remontowych, budowlanych czy przy okazji wymiany mebli i domowego wyposażenia. Czym charakteryzuje się ten rodzaj odpadów? Co można z takimi odpadami zrobić?

Co to są odpady wielkogabarytowe?

Jak sama nazwa wskazuje, odpady wielkogabarytowe to śmieci, które ze względu na swoje duże gabaryty nie mieszczą się do tradycyjnych kubłów na śmieci komunalne. Wielkość, kształt opadów lub ich duża waga uniemożliwia składowanie ich w zwykłych kubłach. Sprawę utylizacji śmieci o dużych gabarytach komplikuje fakt obowiązkowej segregacji odpadów. Dlaczego? Standardowe śmieci komunalne z łatwością można posegregować, natomiast w przypadku np. dużego mebla, składającego się z części wielosurowcowych, wymagałoby to rozkręcenia ich i rozłożenia na mniejsze elementy. Nie zawsze jednak jest to możliwe, a nawet jeśli by się to udało, to powstałe elementy wciąż mogą być zbyt duże, by mogły być sklasyfikowane jako nadające się do umieszczenia w koszu na odpady komunalne. Każdy pojemnik na odpady ma ograniczoną pojemność, trudno wyobrazić sobie pozostawienie w nim np. dużego blatu od stołu. Śmieci o dużych gabarytach są więc szczególnym rodzajem odpadów, innym od tradycyjnych śmieci bytowych.

skórzana, brązowa kanapa

Przykłady odpadów wielkogabarytowych

Poniżej znajduje się lista najbardziej popularnych opadów wielkogabarytowych z podziałem na kategorie.

  1. Stare meble (tapczany, wersalki, fotele, krzesła, szafy, biurka, komody itd.). Do kategorii tej może zaliczać się tak zwana zabudowa mebli, np. zabudowa kuchenna, łazienkowa, szafy przesuwne itp.
  2. Wyposażenie ogrodowe (leżaki, huśtawki ogrodowe, donice, narzędzia ogrodnicze jak łopaty, grabie).
  3. Wyposażenie domu i mieszkania (materace, duże wieszaki, duże lustro, abażury, żyrandole, karnisze, dywany, wykładziny).
  4. Artykuły dziecięce (rowerki, chodziki, kojce, przewijaki, wózki, kołyski, duże zabawki pozbawione elektroniki)
  5. Sprzęt rekreacyjny (sanki, hulajnogi, rowery, narty)

Odpady budowlane nie należą do opadów wielkogabarytowych, jednak niekiedy gminy dopuszczają do sklasyfikowania jako śmieci wielkogabarytowe takie odpady sanitarne jak wanny, brodziki, kabiny prysznicowe, muszle klozetowe. W przypadku przeprowadzania remontu i pozbywania się armatury łazienkowej, najpewniejsze rozwiązanie to wynająć kontener na odpady remontowe lub kontener na gruz. Mamy wtedy gwarancje pozbycia się wszelkich pozostałości po remontach, nie tylko ewentualnych sanitariów, ale również gruzu, w sposób zgodny z literą prawa.

Należy pamiętać też, że do śmieci o dużych gabarytach nie klasyfikują się urządzenia elektryczne ani elektroniczne. W definicję gabarytów nie wpisuje się więc taki sprzęt AGD jak pralki, lodówki, kuchenki elektryczne, płyty indukcyjne, mikrofalówki. Odpadami wielkich gabarytów nie będą też komputery, monitory, telewizory, odbiorniki radiowe itp.

Odpady niebezpieczne, choćby były naprawdę spore, jak np. wielkie zużyte opony, nie są odpadami wielkogabarytowymi, lecz właśnie odpadami niebezpiecznymi, których utylizacja rządzi się zupełnie innymi prawami.

Postępowanie ze śmieciami dużych gabarytów

W gminach raz na jakiś czas organizuje się odbiór odpadów wielkogabarytowych. Odbioru dokonuje przedsiębiorca, z którym dana gmina ma podpisaną umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Na większości osiedli mieszkaniowych zarządy budynku cyklicznie informują o planowanych zbiórkach, po których następuje wywóz odpadów. W obwieszczeniach z wyprzedzeniem informuje się o miejscu i terminie zbiórek. W przypadku kiedy chodzi o wywóz śmieci od mieszkańców bloków lub kamienic, miejsce składowania pod wywóz odpadów wielkogabarytowych znajduje się najczęściej w wydzielonym fragmencie altanki śmietnikowej bądź w jej pobliżu. W przypadku posesji z domami jednorodzinnymi właściciel nieruchomości, który chce się pozbyć odpadów wielkogabarytowych, zobowiązany jest do ich wystawienia w określonym terminie przed posesję.

stary rower oparty o mur

Co zrobić z elektrośmieciami? Jeżeli organizator zbiórki nie zaznaczył wyraźnie, że wraz z odpadami wielkogabarytowymi zbierane będą również elektrośmieci, co jest dość częstą praktyką, należy samodzielnie przetransportować je do punktu PSZOK.

Kontener na gabaryty

Zbiórka i wywóz gabarytów to pierwszy sposób na postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi. Drugi to odpłatne wyjęcie wygodnego kontenera. Rozwiązanie to przydatne jest szczególnie wtedy, kiedy trudno sprecyzować termin odbioru gabarytów, a zachodzi pilna potrzeba pozbycia się ich. Wynajęcie kontenera jest bardzo proste.

  • Wystarczy kontakt z usługami wywozu takimi jak nasze.
  • Po przedstawieniu sprawy i określeniu, że chodzi o pojemnik na odpady wielkogabarytowe, postaramy się jak najszybciej podstawić duży kontener, który będzie nadawał się do umieszczenia w nich śmieci o ponadnormatywnych wymiarach.
  • Często okazuje się, że w sąsiedztwie również zalegają śmieci tego typu i sąsiedzi wspólnie dzielą koszty wynajmu kontenera, przy okazji pozbywając się np. zdewastowanych mebli ze swojego mieszkania. Takie kolektywne działanie może przynieść więc pożytek większej liczbie gospodarstw domowych.
  • Nie trzeba się spieszyć, kontener standardowo podstawiamy na siedem dni roboczych. Gdyby okazało się, że czas ten minął, i trzeba podstawić kolejny, również nie ma z tym problemu, wystarczy się z nami skontaktować.
  • Odbiór kontenera i utylizacja umieszczonych w nim gabarytów jest już po naszej stronie, nie trzeba martwić się, co dalej zrobić z odpadami.

Czy duże śmieci można wykorzystać ponownie?

Ciekawą i wartościową alternatywą dla wyrzucania śmieci jest puszczenie ich w drugi obieg. Alternatywa ta zakłada jednak, że odpady te nadają się do tego. Dotyczy więc względnie niezniszczonych przedmiotów i sprzętów. W mediach społecznościowych istnieją grupy, których celem jest wymiana używanych mebli i innych sprzętów. Może coś, czego nie używamy, może posłużyć jeszcze komuś innemu? Drugie życie można dać odpadom wielkogabarytowym również wówczas, gdy są zniszczone. W jaki sposób? Zamiast pozbywać się wiekowej szafy, można zapytać, czy ktoś z otoczenia nie jest sympatykiem mebli z duszą i nie chciałby przyjąć szafy do renowacji. Może, zamiast pozbywać się starego fotela, wystarczy wymienić w nim tapicerkę na czystą i nowoczesną? Rower, który najlepsze lata ma już za sobą, może stanąć w ogrodzie w roli nietuzinkowego kwietnika, trzeba jedynie odpowiednio zaaranżować donicę z kwiatami przy kierownicy. Tego typu recykling wymaga kreatywności, ale jego efekt z pewnością cieszyć będzie oko.

Odpady wielkogabarytowe uznawane są za jeden z największych problemów przy wszelkich remontach, wymianach wyposażenia domów i mieszkań. Wynika to z faktu, że terminarze zbiórek takich odpadów najczęściej nie odpowiadają rzeczywistemu zapotrzebowaniu, jeśli chodzi o częstotliwość wywozu gabarytów. Majsterkowicze nie muszą jednak pozostawać z problemem sami. Zapraszamy do współpracy.