Menu Zamknij

Dzikie wysypiska śmieci – problem dla środowiska i zdrowia

dzikie wysypisko śmieci

Coraz głośniej mówi się o problemie nielegalnych wysypisk. Rokrocznie produkuje się bowiem mnóstwo odpadów i choć wszystkie powinny być odpowiednio utylizowane, nie zawsze tak się dzieje. Tymczasem pozbywanie się śmieci nielegalnie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale niebezpieczne dla środowiska, stanowiąc zagrożenie dla roślin, zwierząt i człowieka. Nierzadko zanieczyszczona staje się atmosfera, rozprzestrzeniając lotne zanieczyszczenia na coraz to większe obszary. 

Dzikie wysypiska śmieci — dlaczego są groźne?

Kiedy śmieci trafiają do odpowiednich pojemników na odpady komunalne czy gruz, transportowane są na dalszym etapie w miejsce, specjalnie przygotowane do składowania śmieci. Obszar legalnego wysypiska śmieci posiada wszelkie zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko niekontrolowanego, degradującego wpływu na środowisko. W zależności od tego, z jakimi odpadami mamy do czynienia, mogą być one neutralizowane bądź unieszkodliwiane. W dalszej kolejności, większość odpadów, która trafia na bezpieczne składowisko, zostaje poddana odzyskowi surowców wtórnych. Odpady, które z różnych względów nie nadają się do recyklingu, są odpowiednio zabezpieczane – dlatego też prawo nakłada na legalne składowiska spełnianie określonych norm i wymogów w kwestii ich budowy i eksploatacji. Posiadać muszą zabezpieczenia izolacyjne, aby substancje niebezpieczne, takie jak

  • ołów,
  • rtęć
  • czy metan

nie stanowiły zagrożenia. Dzikie wysypisko zaś równoznaczne jest z ryzykiem, że odpady niebezpieczne spowodują uszczerbek dla gleby czy powietrza. 

nielegalne wysypisko śmieci

Czym grozi korzystanie z dzikich wysypisk?

Pamiętajmy, że każde składowanie odpadów, które sprzeczne jest z przyjętym przez prawo postępowaniem, zagrożone jest karą. Ponadto należy do zachowań sprzecznych z moralnością. Kary za nielegalny wywóz śmieci reguluje miedzy innymi Kodeks Wykroczeń i przewiduje grzywnę (nawet 500 zł), naganę lub areszt.

  1. Nawet kilka lat pozbawienia wolności z kolei może grozić komuś, kto porzucając śmieci nielegalnie powoduje zanieczyszczenie gleby, lasów, zatrucia wody.
  2. Szczególnie niebezpieczne odpady to chociażby zużyte baterie, które posiadają nieobojętny dla ochrony środowiska lit, akumulatory pełne wielu metali ciężkich i elektrolitów.
  3. Inne kontrowersyjne odpady to leki — przeterminowane lub te, które nie zostały wykorzystane.

Łatwo wyobrazić sobie, że ich wniknięcie do gleby czy spożycie przez zwierzęta mogłoby być tragiczne w skutkach.

Co zrobić z odpadami?

Jeśli musimy pozbyć się odpadów komunalnych, służą do tego pojemniki na papier, szkło, odpady z tworzyw sztucznych i metalowych, odpady zmieszane oraz bio. Umieszczenie śmieci z gospodarstw domowych w pojemnikach na odpady komunalne to powszechny sposób na prawidłowe składowanie odpadów. Cykliczny wywóz śmieci tego rodzaju przez służby porządkowe jest częścią uporządkowanej gospodarki odpadami. Mieszkańców gmin obowiązują stałe opłaty za wywóz śmieci, niekiedy przewiduje się ulgi lub dotacje dla gorzej sytuowanych właścicieli nieruchomości, spełniających określone kryteria dochodowe.

Jeśli z kolei do pozbycia się jest gruz z budowy czy odpady po remoncie, trzeba zadbać o specjalny kontener na odpady budowlane. Wynajmem kontenerów tego typu zajmujemy się właśnie my. Późniejszą utylizacją nie trzeba zaprzątać sobie głowy, sami dbamy o to, by śmieci trafiły w miejsce legalnego składowania.

Odpady niebezpieczne zaś powinny trafić do PSZOK-u zlokalizowanego na terenie każdej gminy. Leki możemy też pozostawić w niektórych punktach aptecznych, które przyjmują tego typu produkty. 

Czy można trzymać śmieci na działce?

Mieszkańcy posesji często zastanawiają się, czy mogą składować śmieci na własnej działce. Choć wydaje się, że posiadanie ziemi na własność pozwala na dowolne nią zarządzanie, to wiedzieć trzeba, że nawet będąc właścicielem gruntu nie mamy prawa działać na szkodę środowiska naturalnego. A tak właśnie mogłoby się stać, jeśli zaczęlibyśmy składować śmieci w sposób niekontrolowany. Nie różniłoby się to niczym od zaśmiecania lasów czy rzek. Zatem zawsze zobowiązani jesteśmy do korzystania z pojemników na śmieci komunalne, kontenerów na gruz lub oddanie odpadów do PSZOK.

Kontener na śmieci Warszawa

Dzikie wysypiska narażają na szwank środowisko, ale też zdrowie, a niekiedy życie. Psują również estetykę – worki ze śmieciami rozszarpywane są przez dzikie zwierzęta, a zawartość zaśmieca najbliższe tereny. Litera prawa zawsze stać będzie po stronie legalnych składowisk.