Menu Zamknij

Na czym polega utylizacja gruzu i jak przygotować do niej odpady budowlane?

czysty gruz

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się gruzu, ale najczęstszymi z nich są utylizacja, i idące za nią składowanie na wysypiskach oraz recykling. Utylizacja i recykling skutecznie ograniczają ilość odpadów zalegających na składowiska i sprawiają, że gruz może zostać wykorzystany do tworzenia nowych produktów. Wywiezienie gruzu na wysypisko to z kolei skuteczny sposób na pozbycie się go z terenu remontu czy budowy, o ile nie zawiera materiałów niebezpiecznych. Jest wiele miejsc świadczących usługi takie jak np. wynajem kontenera, czy wywóz gruzu lub recykling odpadów, których pomoc znacznie ułatwia cały proces.

Spis treści

  1. Utylizacja gruzu, czyli co?
  2. Odpowiednie przygotowanie gruzu do utylizacji
  3. Co może powstać z gruzu poddanego recyklingowi?
  4. Od czego zacząć utylizację gruzu?

Utylizacja gruzu, czyli co?

Utylizacja gruzu oznacza, że odpady poremontowe/pobudowlane mogą zostać wykorzystane, można znaleźć dla nich jakieś zastosowanie. W tym miejscu można zadać sobie pytanie: ale o jakie zastosowanie chodzi? Rozmawiamy przecież o odpadach powstałych na budowie, czy podczas remontu! Jak można ponownie wykorzystać kawałki cegieł, czy betonu? Otóż można! Odpady budowlane i gruz przeznaczyć można na surowiec wtórny, a pod hasłem ‘utylizacja’ rozumieć można wiele postępowań. Po pierwsze zacząć należy od dokładnej segregacji odpadów budowlanych. Nie wszystkie elementy gruzu można bowiem wykorzystać. Te, które nie nadadzą się do odzysku surowców wtórnych, zostaną wywiezione na specjalnie do tego celu przeznaczone wysypisko.

gruz do utylizacji

Odpowiednie przygotowanie gruzu do utylizacji

Chociaż odzysk surowców wtórnych nie zawsze jest możliwy, to większość odpadów budowlanych nadaje się do recyklingu. Najbardziej wartościowy pod tym kątem jest tzw. czysty gruz, który w całości może zostać wykorzystany ponownie. Wszystko zaczyna się od dokładnej segregacji odpadów. Przypomnijmy, że odpady komunalne, czyli papier, kartony, resztki pożywienia, trafiają do odpowiednio oznakowanych pojemników stojących na osiedlach, czy przy budynkach. Natomiast odpady po remoncie trafiają do zamówionych i podstawionych pojemników takich jak worki BigBag i kontenery na gruz. Żeby nie pozostawiać żadnych wątpliwości, przedstawiamy listę odpadów, które powinny trafić do kontenerów na gruz. Niektóre elementy nie nadają się do wrzucenia do pojemnika na odpady pobudowlane (np. odpady elektryczne, azbest, czy eternit). Co na pewno wolno wyrzucić do kontenera na gruz? Są to:

  • cegły
  • beton
  • płyty gipsowo-kartonowe
  • ceramika
  • porcelana
  • folia malarska
  • tynk
  • elementy drewniane
  • kafelki
  • fragmenty wykładziny
  • kawałki okleiny
  • styropian
  • framugi okienne
  • framugi drzwi.

Wywóz gruzu Piaseczno

 

Co może powstać z gruzu poddanego recyklingowi?

Proces recyklingu gruzu to działanie wieloetapowe. Po pierwsze, wykorzystywany jest fachowy sprzęt, żeby oczyścić odpady ze wszystkich zabrudzeń, mogą to być na przykład przesiewacze. Następnie w ruch idzie kruszarka (szczękowa, walcowa, albo udarowa), która rozdrabnia materiał na kruszywo. Jeśli chodzi o beton, to do jego kruszenia wykorzystuje się chwytaki wyburzeniowe. A co może powstać z takiego rozdrobnionego materiału? Do czego można wykorzystać kruszywo powstałe z gruzu? Otóż kruszywo sprawdza się na przykład przy:

  1. produkcji zapraw budowlanych;
  2. układaniu kostki brukowej jako podsypka pod bruk;
  3. utwardzaniu gruntu czy ścieżek;
  4. budowie torowisk jako podkład;
  5. wzmocnieniu fundamentów;
  6. drenażu w architekturze ogrodowej.;
  7. umacnianiu wałów przeciwpowodziowych;
  8. układaniu nawierzchni na obiektach sportowych np. na kortach tenisowych.

 

Od czego zacząć utylizację gruzu?

Jeśli mamy w planach mniejszy lub większy remont, warto zawczasu pomyśleć o odpadach, które niechybnie wygenerujemy. Zamiast zostawiać wszystko na swojej głowie, najprościej będzie skontaktować się z miejscem, które na co dzień oferuje profesjonalny transport i wywóz oraz – co ważne – utylizację odpadów remontowych i budowlanych. Jeśli nie ma pewności jaki rodzaj kontenera będzie wystarczający do naszych potrzeb, można skorzystać z formularza na stronie lub z adresu mailowego. Jeśli są jakiekolwiek pytania, wątpliwości (na przykład jaki kontener na gruz będzie odpowiedni) to najlepiej telefonicznie skontaktować się odpowiednim zespołem. U nas pracują fachowcy, którzy chętnie odpowiedzą na pytania i pomogą w rozwianiu wątpliwości albo w doborze odpowiedniej wielkości kontenera na wywóz gruzu. Następnie w umówionym terminie kontener zostanie podstawiony pod wskazany adres. Do naszego Klienta należy dopilnowanie, żeby gruz (i jego odpowiednie elementy) trafił do pojemnika. Po umówionym terminie nasz pracownik wywożący odpady przyjedzie i zabierze zapełniony kontener, a następnie zajmie się odstawieniem go w miejsce utylizacji. Jak widać zamówienie usługi wywozu gruzu jest szybkie, bezproblemowe i zgodne z literą prawa oraz z dbałością o środowisko.