Menu Zamknij

Jak zabrać się za remont łazienki?

zestaw narzędzi do prac remontowych

W skład remontu i odświeżania mieszkania wchodzić może wyremontowanie łazienki. Pomieszczenie to jest jednym z najważniejszych w mieszkaniu. O ile odświeżenie pokoju wiąże się zwykle jedynie z tymczasowym przeniesieniem kącika pracy czy sypialni do innego pomieszczenia, tak w pełni sprawna łazienka do codziennego funkcjonowania jest niezbędna. W domach jednorodzinnych bywa, że mieszkańcy korzystać mogą z więcej niż jednej łazienki, co znacznie ogranicza niedogodności związane z wyłączeniem z użytkowania jednej z nich. Remont w bloku, w małych mieszkaniach, gdzie do dyspozycji jest jedno tego typu pomieszczenie, zmusza do tego, by przedsięwzięcie remontowe było, z oczywistych względów, przeprowadzone w jak najkrótszym czasie. Jak zatem przygotować się na remont łazienki, aby prace przebiegły sprawnie bez przykrych niespodzianek?

biała wyremontowana łazienka

Oszacowanie kosztów nowej łazienki

Zarówno mały, jak i duży remont wymaga, aby solidnie obliczyć koszty. W ich zakres nie wchodzą jedynie ceny materiałów, jak farby panele, płytki, armatura łazienkowa, ale też ewentualna robocizna, o ile nie przeprowadzamy prac samodzielnie. Wydatki związane z wynajęciem ekipy remontowej mogą być różne, w zależności od skomplikowania prac. Na większe wydatki trzeba liczyć się w przypadku dużych miast, jak Warszawa, Kraków czy Poznań, gdzie pomoc fachowców wyceniana jest zwykle drożej. Do tego, ile kosztuje remont, należy doliczyć jeszcze koszty nieprzewidzianych wydatków. Nieprzewidziane sytuacje się zdarzają – pęknięta rura, konieczność wymiany instalacji elektrycznej czy inne niespodzianki przedłużają czas trwania prac oraz drenują budżet. O ile na to pierwsze mamy ograniczony wpływ, o tyle poduszka finansowa rzędu 10-15% ponad zakładany budżet remontu może uchronić przed tymczasowym wstrzymaniem prac z powodów finansowych.

Remont generalny łazienki

Kiedy w grę wchodzi całościowy remont, do wymiany są:

  • kafelki ścienne i podłogowe,
  • muszla klozetowa,
  • wanna
  • czy kabina prysznicowa.

To nie musi być zresztą koniec, ponieważ korzystając z okazji wymieniamy często rury. Warto pamiętać, że piony wodne i kanalizacyjne są traktowane są jako część wspólna w budownictwie wielomieszkaniowym. Elementy poziome instalacji natomiast podlegają już odpowiedzialności samego właściciela mieszkania. Wracając jednak do kwestii organizacyjno-remontowych. Na pierwszy ogień powinniśmy pozbyć się wszelkiej armatury, której nie chcemy już w naszej łazience. Czeka nas zatem demontaż umywalek, sedesu czy kabiny prysznicowej. Następnie pora na skuwanie płytek ściennych bądź zrywanie łazienkowej podłogi. Konieczne będzie oczyszczenie pomieszczenia przed położeniem nowych płytek i zagruntowanie powierzchni. Powinna być ona dobrze wyrównana, tak aby nowe kafle tworzyły idealnie równą połać. Starych elementów trzeba się pozbyć, w czym przydaje się odpowiedni kontener na opady. Umieszczać można w nim wszelkie odpady ceramiczne, które podczas remontu łazienki generują się w tempie błyskawicznym. Umieszczać można tam też plastiki, drewno czy szkło.

Szybki, budżetowy remont

Łazienkę wyremontować można nawet w jeden dzień. Warunkiem jest jednak to, że nie wymaga ona kapitalnego remontu, a jedynie drobnych napraw i poprawy jej walorów estetycznych. Jednym z częstych powodów, przez które decydujemy się na mały remont to wykończenie pamiętające jeszcze czasy PRL. Przez lata zmieniała się moda w architekturze wnętrz, powiększał się wybór w ofertach płytek, kafelków czy armatury łazienkowej. Nic więc dziwnego, ż stare wykończenie, nawet jeśli wciąż funkcjonalne, wymienić pragniemy na nowoczesne. Jak jednak pozbyć się starych płytek albo zerwać podłogę i położyć nowe wykończenie w krótkim czasie? A może w ogóle nie trzeba tego robić?

  1. Jest to możliwe, jeżeli zrezygnujemy ze skuwania starych elementów na rzecz malowania ścian i położenia specjalnych paneli, które można montować na istniejące już płytki.
  2. Specjalne farby do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci dostępne są w specjalistycznych marketach.
  3. Można malować nimi płytki, terakotę.
  4. Tego typu farby lateksowe zawierają często środki, które dodatkowo działają antygrzybicznie.

O ile więc płytki nie są popękane, dzięki farbie z łatwością odświeżyć można ściany, a nawet zmienić kolor, zachowując przy tym ich strukturę. Kafelkowana ściana będzie jak nowa, ominą nas przy tym odpady budowlane po jej skuwaniu. Z kolei panele laminowane bądź winylowe położyć można prawie bezpośrednio na stare płytki podłogowe. Wystarczy zaopatrzyć się w folę paroizolacyjną i podkład redukujący echo. Materiały te również są do dostania w sklepie budowlanym.

Co zrobić z wyeksploatowanymi meblami?

Stare szafki łazienkowe, szafki pod umywalkę, zniszczone półki na kosmetyki czy stare kosze na pranie to nierzadko część łazienkowych mebli i wyposażenia — śmieci, których chcemy się pozbyć. Odpady wielkogabarytowe utylizować można podczas zbiórek tego rodzaju odpadów, zbiórki od czasu do czasu organizowane są na terenach osiedli. Warto jeszcze przed planowaniem terminu remontu zapytać władze osiedla czy i kiedy planowany jest wywóz śmieci wielkogabarytowych. Będzie można wówczas skorzystać z przygotowanego miejsca zbiórki. Jeśli jednak wolimy polegać na własnym miejscu wstępnego utylizowania mebli łazienkowych, kontener na gruz będzie dobrym wyborem. Jeśli tylko to możliwe, większe meble warto rozmontować tak, aby zabierały w kontenerze jak najmniej miejsca.

dwoje ludzi podczas remontu

Kontener czy worek BigBag?

Jeśli mowa o kontenerach na odpady, część osób remontujących łazienki wynajmuje od nas, czyli Gruzwozu, duże kontenery, część majsterkowiczów zaś wybiera worki BigBag. Tak naprawdę oba te pojemniki pełnią dokładnie tę samą funkcję. Mieszczą w sobie wszelkie odpady z remontu łazienki. Worek BigBag, choć wygląda niepozornie, pojemnością i ładownością dorównuje małemu kontenerowi na gruz. Jest jednak zgrabniejszy i bardziej mobilny od kontenera. Sprawdzi się w przypadku remontu małej łazienki w budownictwie wielorodzinnym, gdzie wokół budynku jest ograniczona ilość miejsca na podstawienie kontenera. Tradycyjne kontenery zaś niezbędne są przy generalnych remontach i wymianie całej łazienkowej hydrauliki. Remont łazienki w domu na terenie własnej posesji zwykle nie nastręcza żadnych kłopotów, jeśli chodzi o umiejscowienie kontenera. Jeżeli trzeba ustawić go na terenie, który nie należy do nas, lepiej jest zapytać i zgodę zarządcę terenu. W przypadku, kiedy skorzystać trzeba z pasa ruchu, aby ustawić kontener, trzeba złożyć wniosek do ZDM o wydanie na to pozwolenia. Czas oczekiwania może wynosić nawet trzy tygodnie, dlatego warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Niezależnie jednak od tego, czy wybieramy worek, czy kontener, wywóz gruzu jest po stronie firmy, która odpłatnie użycza pojemnik. W koszty wynajmu wliczona jest już cena odbioru zapełnionego pojemnika i utylizacja zawartości.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o tym, że o ile lokal, w którym remontuje się łazienkę jest zamieszkały, to na czas prac zadbać trzeba o pomieszczenie zastępcze przeznaczone na czynności toaletowe dokonywane przez mieszkańców lokalu. W przypadku domu jednorodzinnego, w ogrodzie postawić można toaletę przenośną. W przypadku mieszkania trzeba liczyć na sąsiedzką życzliwość i możliwość skorzystania łazienki sąsiadów. Najlepszym patentem na to, by remont był pod tym względem mało problemowy to wymiana muszli klozetowej możliwie ekspresowo, tak aby można było z niej korzystać nawet, jeśli remont pomieszczenia (szpachlowanie, malowanie, kładzenie płytek) nadal trwa.