Menu Zamknij

Jak prawidłowo segregować odpady

kubły na śmieci segregowane

Segregacja odpadów to temat wciąż wywołujący wiele wątpliwości. Mimo, że obowiązkowa segregacja towarzyszy nam już od długiego czasu, to wciąż budzi wątpliwości. Zasady segregacji potrafią być niezrozumiałe i dla wielu osób są zdecydowanie niejasne. Co kryje się pod hasłem prawidłowej segregacji odpadów? Czy wszystkie śmieci to odpady komunalne? Co zrobić ze szklaną butelką po napoju?

kubły do segregacji śmieci

Dlaczego segregacja śmieci jest taka ważna?

Dlaczego właściwie segregujemy odpady? Po pierwsze, w ten sposób chronimy środowisko. Wyrzucanie odpadów gdzie popadnie przez lata negatywnie wpływało na środowisko naturalne. Plastik zanieczyszcza morza, oceany, lasy i łąki. Dosłownie toniemy w plastikowych odpadach. Dzięki segregacji śmieci, a następnie dzięki ich późniejszemu przetwarzaniu na inne surowce, mamy realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Po drugie, segregacja śmieci generuje korzyści ekonomiczne. Odzyskiwanie surowców wtórnych bez uprzedniej segregacji było bardzo kosztowne. Najpierw trzeba było śmieci rozdzielić, a następnie dokładnie oczyścić, a to było dla sortowni śmieci zarówno czasochłonne, jak i zwyczajnie drogie. Jeszcze na początku 2020 roku obowiązkowa segregacja śmieci nie była w naszym kraju uregulowana. Na szczęście wraz z upływem miesięcy odpowiednie przepisy weszły w życie i od 2021 Polacy obowiązkowo segregują generowane przez siebie odpady. 

Co wrzucać do jakiego pojemnika

Odpady dzielimy na pięć podstawowych kategorii: papier i tektura, metale i tworzywa sztuczne, odpady szklane, odpady BIO i odpady zmieszane.

Papier i tektura

Niebieski pojemnik to miejsce do wyrzucania wyrobów papierowych, z celulozy, czyli potocznie mówiąc makulatury.  

Co można wrzucać do pojemników na papier i makulaturę: 

  1. arkusze piśmiennicze
  2. zeszyty
  3. ulotki
  4. gazety czarno-białe
  5. papier biurowy
  6. czasopisma kolorowe
  7. torby papierowe
  8. kartony

Na co należy uważać? Opakowania kartonowe po mleku czy soku w środku wyłożone są warstwą aluminiową i powinny trafiać do pojemników żółtych, czyli do tworzyw sztucznych. Dodatkowo do pojemników na papier nie wrzucamy mokrego papieru oraz tłustych chusteczek jednorazowych. Odpady wrzucane do niebieskich pojemników mogą być zadrukowane, ale muszą być suche i czyste.

Odpady szklane

Co można umieszczać w zielonych pojemnikach na szkło? Do tego typu kontenerów można wyrzucać: 

  • słoiki np. po przetworach,
  • butelki,
  • opakowania po kremach (małe szklane słoiczki).

Na co należy uważać? Do pojemników na szkło nie wolno wyrzucać zniczy zawierających wosk, kineskopów, odpadów ceramicznych, luster oraz szkła żaroodpornego, czy szyb okiennych.

odpady plastikowe

Metale i tworzywa sztuczne

Co można umieszczać w żółtych pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne? To miejsce odpowiednie do wyrzucania plastików i śmieci metalowych takich jak: 

  • puszki, 
  • folie, 
  • kapsle, 
  • zakrętki, 
  • plastikowe butelki,
  • paczki po chipsach

i inne sztuczne opakowania.
Na co należy uważać? Do żółtych kontenerów na tworzywa sztuczne nie wolno wyrzucać puszek po farbach, baterii, czy opakowań po chemii gospodarczej. Ważne jest, by opakowania były puste oraz w miarę możliwości powinny być zgniecione, by zajmowały jak najmniej przestrzeni.

Odpady BIO

Co można umieszczać w małych, smukłych pojemnikach na bioodpady? To miejsce na odpady pochodzenia organicznego czyli: 

  1. skorupki po jajkach,
  2. fusy po kawie i herbacie, 
  3. resztki żywności, 
  4. obierki warzyw i owoców (nawet te zgniłe), 
  5. trociny, 
  6. korę drzew, 
  7. trawę, 
  8. liście, 
  9. drobne gałązki.

Na co należy uważać? Do pojemnika na bioodpady nie wolno wyrzucać surowego ani gotowanego mięsa, kości, trucheł ani odchodów zwierząt. Nie wolno również wyrzucać leków, które straciły ważność. Te, oddajemy do najbliższej apteki. Ważne, aby pamiętać, że wyrzucane odpady nie mogą być zawinięte w folię. Do pojemnika wrzucamy same resztki bez jakiegokolwiek opakowania.

Odpady zmieszane

Co można umieszczać w czarnych pojemnikach na odpady zmieszane? Wszystko to, co nie nadaje się do zbiórki segregowanej i do pojemników opisanych powyżej, a jednocześnie nie należy do kategorii odpadów niebezpiecznych.
Na co należy uważać? Do pojemników na śmieci zmieszane nie wolno wyrzucać takich przedmiotów jak np. zepsute sprzęty elektryczne, odpady poremontowe, czy stare kafelki. 

Oprócz śmieci segregowanych wyróżniamy jeszcze inne kategorie podziału odpadów. Nie należą one jednak do procesu utylizacji odpadów komunalnych. To odpady niebezpieczne oraz odpady budowlane. Do wywozu i utylizacji pierwszych wymagane są specjalne zezwolenia i spełnienie określonych warunków, aby unieszkodliwić i zutylizować odpady niebezpieczne. Z kolei wywozem odpadów budowlanych i gruzu zajmują się firmy, które zarówno wynajmują kontenery na gruz, a także zajmują się jego utylizacją i odzyskiem surowców wtórnych. Wywóz gruzu jest nieodzownym elementem zarówno prac na placach budowy, jak i przy domowych remontach w Warszawie i w każdym innym mieście w Polsce i za granicą.