Menu Zamknij

Gruz jako kruszywo budowlane

cegły poukładane w stos

Prace budowlane i remontowe wiążą się z powstawaniem dużej ilości odpadów, w tym gruzu. Jednak dzięki odpowiedniej segregacji tego typu zanieczyszczeń – ich segregacji i przetworzeniu, można ponownie je wykorzystać. Takie działanie pozwala na zmniejszenie ilości odpadów transportowanych na składowiska, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, ogranicza również koszty prowadzenia inwestycji budowlanych. Dowiedz się, w jaki sposób można ponownie wykorzystywać surowiec, jakim jest gruz budowlany.

cegły i cement na łopacie

Recykling gruzu – dlaczego to niezwykle ekologicznie i ekonomicznie rozwiązanie?

Gruz poddany odpowiedniemu przetworzeniu, które pozwala na przemienienie go na kruszywo, z powodzeniem można ponownie wykorzystać w wielu dziedzinach, takich jak budownictwo czy ogrodnictwo. Takie działanie to właśnie recykling, niosący za sobą wiele korzyści – nie tylko ponowne wykorzystanie odpadów z budowy czy remontu. Jedną z takich korzyści jest ograniczenie ilości budowlanych zanieczyszczeń i stopniowa redukcja składowisk tego typu odpadów. Co z kolei sprzyja zmniejszeniu degradacji przyrodniczej, chroniąc środowisko naturalne. Kolejny plus recyklingu to zmniejszenie eksploatacji złóż żwirów i piasków, stanowiących kruszywa naturalne, których występowanie jest w Polsce ograniczone. Częstsze przetwarzanie odpadów budowlanych przyczynia się do ich pozostania. Następna korzyść to ograniczenie kosztów budowy. Wykorzystanie gruzu z innych prac budowlanych np. do wypełniania nowo powstających fundamentów niedużych budynków to spora oszczędność.

Jak wygląda proces recyklingu gruzu?

Proces recyklingu gruzu jest dość prosty i odbywa się w miejscu, jakim jest sortownia gruzu.

  1. Recykling wymaga jednak zastosowania odpowiednich maszyn i urządzeń, które umożliwiają przetworzenie go do postaci kruszywa gotowego do ponownego wykorzystania.
  2. Zanim gruz do nich trafi, musi zostać dokładnie oczyszczony – oddzielony od pozostałości, takich jak drewno, metal i inne zanieczyszczenia – wszystko to odbywa się w specjalnym przesiewaczu. Następnie w celu rozdrobnienia gruz trafia do innej ze specjalistycznych maszyn – do kruszarki, która pozwala regulować stopień jego rozdrobnienia. Wpływa to na cechy, które ma posiadać surowiec – w zależności od zapotrzebowania, uzyskać można kruszywo grube, średnie lub drobne.
  3. Bardzo podobnie przebiega także recykling betonu konstrukcyjnego. Co więcej, nierzadko do wytworzenia kruszywa recyklingowego służą też wielofunkcyjne łyżki przesiewająco-kruszące, które mogą jednocześnie przesiewać i rozdrabniać wiele różnych materiałów: mieszanek betonowych czy kawałków asfaltu, mogą również przesiewać ziemię z kamieni.
  4. Gruz, który przeszedł przez oba opisane wyżej etapy – oczyszczanie i kruszenie, uznawany jest za pełnowartościowy materiał budowlany, gotowy do ponownego użycia. A możliwości wykorzystania gruzu jest wiele.

Jakie są możliwości wykorzystania gruzu jako kruszywa budowlanego?

Powstały z gruzu surowiec najczęściej wykorzystywany jest w branży drogowo-budowlanej. Dzięki temu, że charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie i odpornością na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, stanowi dobre rozwiązanie na umocnienie gruntu. Idealnie sprawdza się do budowy dróg – jako wierzchnia warstwa drogi, podbudowy pod kostkę brukową pod chodniki lub place pełniące np. funkcję parkingu. Taka metoda utwardzania wpływa na żywotność nawierzchni. Wiele jednak zależy od zawartości kruszywa. W przypadku nawierzchni drogowych szczególnie dobrze sprawdzają się gruz i beton w formie żwiru, ponieważ z powodzeniem odprowadzają wodę opadową.

bloki ceglane jedne na drugich

Kruszywa łamane i tłuczeń

Poza budową dróg kruszywa łamane, z powodzeniem sprawdzają się także w ogrodnictwie, a dokładnie w architekturze ogrodu. Tłuczeń wykorzystywany jest najczęściej do wyrównania terenu na działce, profilowania skalniaków oraz skarp dla roślin. Kruszywa sztuczne mogą posłużyć do: budowy ogrodowych skarp lub pagórków, z jego pomocą stworzyć można także kaskadę, połączoną z oczkiem wodnym. Poza tym, że całkiem dobrze się prezentuje, służy też gospodarowaniu wilgocią – tworzy swojego rodzaju system drenażu, który doprowadza lub odprowadza wodę z danego miejsca w ogrodzie, wpływając na pielęgnację roślin.

Kruszywa z recyklingu

Kruszywa z recyklingu idealnie nadają się także pod nawierzchnie terenów sportowo-rekreacyjnych, takich jak korty, bieżnie czy boiska. Kruszywa grube w formie nawierzchni żwirowych, wykorzystywane są na torach wyścigowych, z kolei na kortach tenisowych popularna jest podsypka w postaci ceglanej mączki.

Gruz, powszechnie uznawany jest za odpad poremontowy lub budowlany, jednak w praktyce kruszywa budowlane służyć mogą także jako surowiec, wykorzystywany w wielu różnych branżach:

  • tworzy się z niego nawierzchnie drogowe,
  • służy jako podkład pod kostkę brukową
  • lub jako materiał małej architektury w ogrodzie.

Wystarczy tylko odpowiednio wykorzystać cechy tego surowca.