Menu Zamknij

Do czego wykorzystuje się rękaw zsypowy

Wywóz gruzu Pruszków

Rękaw zsypowy konstrukcyjnie przypomina modułowo zbudowany, pionowy tunel połączony łańcuchami. Jego zadaniem jest pośredniczenie w transporcie gruzu z wyższych kondygnacji budynku, kiedy trwa jego remont lub budowa. Tego rodzaju lej zsypowy na wysokościach potrafi ułatwić logistykę prac, ponieważ gospodarowanie odpadami w inny sposób byłoby niemożliwe. Brak swobodnego dostępu do kontenerów na odpady budowlane na wysokich piętrach sprawia, że rękawy zsypowe pełnią funkcję wygodnego kosza, który sprawia, że gruz ląduje dokładnie tam, gdzie jego miejsce.

rozbiórka budynku

Przede wszystkim wytrzymałość

Wytrzymałość to jedna z podstawowych cech, jaką powinny charakteryzować się kosze zsypowe. Z tego powodu każdy jego moduł, każdy element zsypowy, łączy się z pozostałymi za pomocą niezwykle wytrzymałego łańcucha wraz z równie mocnymi karabińczykami. Tworzywa, z których wykonuje się zsypy budowlane odporne są na uszkodzenia mechaniczne, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że ich funkcja to transport między innymi betonu, cegieł i innych ciężkich elementów. Niektóre rękawy odporne są też na promieniowanie UV. Popularnym materiałem, z którego produkuje się elementy rękawa zsypowego  jest formowany rotacyjnie polietylen, a sama konstrukcja nośna to najczęściej szkielet zbudowany ze stali. Całość musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Czy rękaw zsypowy jest prosty w montażu?

To jedno z częstych pytań dotyczących wywozu gruzu.

  1. Montowanie leja zsypowego powinno się zacząć od konstrukcji nośnej, która podtrzymuje całą instalację.
  2. Zwykle mocowana jest albo przy otworze okiennym lub stropach, albo bezpośrednio przy rusztowaniu.
  3. Następnie pomocna jest wciągarka, która podciągnie wszelkie elementy na oczekiwaną wysokość albo – jeśli rękaw montowany jest horyzontalnie – na odpowiednią długość. 
  4. Rękaw zsypowy w montażu nie jest skomplikowany i nie trzeba mieć w tym zakresie specjalnych uprawnień.

Ewentualna trudność nie polega jednak na samym zgraniu ze sobą prawidłowo wszystkich elementów, a na tym, że trzeba czynności tych dokonywać bardzo starannie i uważnie. Chwila nieostrożności może skutkować zagrożeniem bezpieczeństwa pracowników i innych osób obecnych przy budowie czy remoncie. 

budynek w trakcie rozbiórki

Lej zsypowy nie tylko na budowie

Choć połączenie między remontowanym pomieszczeniem a kontenerami na gruz to najpowszechniejsze wykorzystanie rękawa zsypowego, jego zastosowanie wychodzi poza zakres budowy, remontu, czy wszystkich prac z jakimi łączy się późniejszy wywóz gruzu.  Wynajem rękawa zsypowego praktykowany jest na przykład przez właścicieli wysokich kamienic czy przez administracje wieżowców, kiedy w miesiącach zimowych konieczne jest zsypywanie śniegu z dachu. Wówczas tunel zsypowy pozwala na łagodne, kontrolowane pozbycie się nadmiaru hałd śnieżnych. W samej Warszawie jeszcze kilka lat temu było to popularne rozwiązanie na zalegające połacie śnieżne na wielu nieruchomościach – obecnie, ze względu na rzadziej występujące śniegi, zdarza się z mniejszą częstotliwością. 

Wytrzymały rękaw zsypowy to praktyczne rozwiązanie, które może mieć zastosowanie głównie przy budowie i remoncie budynków, choć nie tylko. Pozwala na szybkie usuwanie

  • zalegającego gruzu,
  • cegieł,
  • starych tynków

i innych pozostałości poremontowych. Prace budowlane na wyższych piętrach bez zastosowania rękawa mogłyby wymagać ciągłej logistyki wszystkich odpadów, zaburzając tym samym ciągłość prac. Dzięki zsypowi sięgającemu do kontenera budowalnego problem ten jest w całości wyeliminowany.