Menu Zamknij

Czym są odpady rolnicze i co z nimi zrobić?

traktor na polu

Gospodarstwa rolne generują dużą ilość różnego rodzaju odpadów. Rodzaj takich odpadów uzależniony jest od kierunku produkcji rolniczej, jaka jest prowadzona w danym gospodarstwie. Z kolei ich ilość zależy od wielkości produkcji, a także od sposobu jej organizacji. Jednak bez względu na ilość i rodzaj odpadów pochodzących z produkcji rolniczej, obowiązkiem każdego rolnika jest odpowiednie ich zagospodarowanie. Czym dokładnie są odpady rolnicze i jak należy z nimi postępować? Wszystko opisujemy w poniższym artykule.

bela siana

Czym są odpady rolnicze?

Warto zacząć od tego, że odpady rolnicze pod żadnym pozorem nie są zaliczane do odpadów komunalnych. Oznacza to, że nie można wyrzucać ich wraz z odpadami z gospodarstw domowych do wybranych pojemników. Nie zostaną one także przyjęte przez Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, który przyjmuje wyłącznie odpady komunalne.

Według ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (Dz. U. 2013. poz. 21 z późn. zm.) odpady definiuje się jako „każdą substancję lub przedmiot (…) których posiadacz pozbywa się, lub zamierza pozbyć, lub do ich pozbycia jest zobowiązany”. A zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 roku, większość odpadów powstających w gospodarstwie rolnym to odpady z rolnictwa, ogrodnictwa, upraw hydroponicznych, rybołówstwa, leśnictwa, łowiectwa oraz przetwórstwa żywności.

Zatem do odpadów rolniczych zalicza się:

  1. środki ochrony roślin i opakowania po nich,
  2. odpady z badania, diagnozowania, leczenia i profilaktyki weterynaryjnej,
  3. worki po nawozach,
  4. sznurki,
  5. folie,
  6. skrzynki,
  7. elementy maszyn i całe maszyny: opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych,
  8. przepracowane oleje silnikowe,
  9. baterie i akumulatory,
  10. resztki roślin z upraw np. liście buraków cukrowych,
  11. odchody zwierząt,
  12. martwe zwierzęta i ich pozostałości,
  13. i inne odpady pochodzące z działalności rolniczej.

Bardzo często zdarza jednak tak, że te same produkty, powstające w jednym gospodarstwie będą produktem towarowym lub surowcem do dalszej produkcji, gdy będzie na nie rynek zbytu, a przy braku zbytu będą zwykłym odpadem. Dla przykładu siano – jest cenną paszą lub ściółką, gdy w danym gospodarstwie jest produkcja zwierzęca, a gdy zwierząt brak, siano staje się po prostu odpadem.

Jak odpowiednio gospodarować odpadami pochodzącymi z działalności rolniczej?

Odpady z rolnictwa, z chemicznego punktu widzenia, są w znacznej większości odpadami organicznymi, które cechuje duża zawartość cennych składników pokarmowych dla poprawy żyzności gleby i wzrostu plonowania roślin uprawnych. Jednak nie wszystkie powstałe w rolnictwie odpady, nadają się do bezpośredniego stosowania na użytki rolne w formie nawozu. W wielu wypadkach należą one do odpadów niebezpiecznych, ponieważ mogą mieć negatywne skutki dla środowiska, ze względu na zawartość w tych odpadach różnego rodzaju toksycznych związków organicznych, metali ciężkich czy niektórych drobnoustrojów chorobotwórczych. Dlatego odpowiednie zagospodarowanie odpadów pochodzących z produkcji rolniczej jest absolutnym obowiązkiem każdego rolnika. Tym bardziej, że znaczna część organicznych odpadów z rolnictwa, nadaje się do ponownego wykorzystania.

Recykling jest tu jak najbardziej wskazany – na przykład, jak największą ilość wspomnianego już wcześniej siana, warto przyorać na polu, ponieważ zabieg ten pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu próchnicy w glebie. Co więcej, siano może być także zużywane na cele energetyczne. Niestety, częstym widokiem w polskim rolnictwie jest słoma zebrana w baloty i pozostawiona na polu, przez co, staje się ona po prostu odpadem, a zalegając w ten sposób latami, staje się miejscem rozmnażania licznych gryzoni.

W przypadku innego rodzaju odpadów rolniczych recykling możliwy jest dopiero po odpowiednim ich przetworzeniu, co zapewnia uzyskanie substancji nadających się do bezpiecznego zastosowania w procesach użyźniania gleby. Do przerabiania odpadów organicznych z rolnictwa, wykorzystywane są przeróżne różnego rodzaju procesy biologiczne i chemiczne. Do najpopularniejszych należą: kompostowanie, fermentacja beztlenowa, elektrodializa, utlenianie, piroliza i spalanie. Po odpowiednim przetworzeniu odpady mogą być stosowane jako nawóz lub wykorzystywane na glebach zdegradowanych w celu ich rekultywacji.

wiadra z odpadkami ogrodowymi

Jak postępować z odpadami niebezpiecznymi wytwarzanymi w gospodarstwach rolnych?

Proces składowania odpadów niebezpiecznych wytwarzanych w gospodarstwach rolnych musi być przeprowadzony w szczególny sposób. Do odpadów niebezpiecznych w gospodarstwie zalicza się:

  • toksyczne środki ochrony roślin i pozostałości po nich,
  • środki przeterminowane oraz opakowania,
  • akumulatory i baterie,
  • oleje przepracowane,
  • leki i inne odpady weterynaryjne,
  • wyroby azbestowe i budowlane zawierające azbest,
  • chemikalia,
  • zwierzęta padłe i ubite oraz odpadowa tkanka zwierzęca, wykazujące właściwości niebezpieczne.

Wyżej wymienione odpady niebezpieczne klasyfikuje się w odpowiednich grupach oraz podgrupach zależnie od rodzaju odpadów, źródło ich powstawania, właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi oraz ze względu na składniki tych odpadów.

Środki ochrony roślin

I tak, aby ułatwić wywóz odpadów tego typu Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) zorganizowało i nadzoruje System Zbiórki Opakowań, gdzie oddawać można puste opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych. Ich zwrot do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób bezpieczny i zgodny z obowiązującym prawem. Z kolei posiadając przeterminowane środki ochrony roślin, oddać należy je do specjalistycznej firmy, której dział utylizacji odpadów odpowiednio się nimi zajmie.

Warto zapamiętać, że odpowiedzialność za bezpieczne i prawidłowe gospodarowanie odpadów ciekłych i innych pozostałości ponosi zawsze użytkownik środków ochrony roślin. Absolutnie niedopuszczalne jest ich zakopywanie lub spalanie, wylewanie do systemów ściekowych, rzek i zbiorników wodnych, a także inne składowanie, które zagraża czystości gleby i wody.

Martwe zwierzęta i ich pozostałości

Martwe zwierzęta, które były nosicielami chorób zakaźnych, a także leki i odpady weterynaryjne – powinny być zawsze odpowiednio magazynowane i zabezpieczone przed dostępem do rąk niepowołanych, a także do owadów i gryzoni. Zakazane jest zakopywanie martwych zwierząt w ziemi lub zagrzebywanie ich w oborniku czy kompoście. Utylizowane tego typu odpadów może odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych zakładach utylizacyjnych, które posiadają odpowiednie zezwolenia, warunki oraz dysponują specjalistycznymi środkami transportu do ich przewozu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku odpadów weterynaryjnych.

Opony ciągnikowe, od przyczep i innych maszyn rolniczych

Zużyte opony ciągnikowe oddać można w miejscach świadczących usługi ich wymiany lub w punktach ich sprzedaży np. przy zakupie nowych. Jeśli zdarzy się, że sprzedawca nie zechce przyjąć starych opon, samodzielnie poszukać należy atestowanego zakładu, w którym zostaną one zutylizowane zgodnie z prawem i bez szkody dla środowiska naturalnego. Warto mieć także na uwadze, że wywóz śmieci, takich, jak opony ciągnikowe oraz opony pochodzące od innych maszyn rolniczych nie są przyjmowane w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Obowiązek odpowiedzialnego zarządzania odpadami rolniczymi regulowany jest przepisami i spoczywa na każdym gospodarstwie rolnym. Tego typu zanieczyszczeń nie można zaliczyć do odpadów zielonych, ani do śmieci komunalnych – trzeba postępować z nimi zgodnie z regulacjami prawnymi i z poszanowaniem środowiska naturalnego.