Menu Zamknij

Czym są odpady BIO i jak je poprawnie segregować?

zwiędła dynia

Wokół odpadów bio narosło wiele mitów. Bioodpady produkowane są przez każde gospodarstwo domowe w blokowisku czy w domach jednorodzinnych, na działkach letniskowych, na terenie gospodarstw rolnych. Gdyby jednak zadać szczegółowe pytania na temat odpadów bio, odpowiedzi niejednokrotnie mogłyby nastręczyć problemów. Nie zawsze prawidłowo identyfikujemy ten rodzaj odpadów. Nie zawsze też wiemy, w jaki sposób należy je poprawnie utylizować. Poniżej wyjaśniamy więc wszelkie wątpliwości związane z segregacją odpadów bio.

Czym są odpady bio?

Skrót „bio” towarzyszący pojęciu „odpadów bio” to nic innego jak odpady biodegradowalne. Biodegradowalność oznacza, że mowa o odpadkach organicznych, które ulegają naturalnemu rozkładowi. Mając więc na mysli odpady bio, wkazujemy na wszystkie te śmieci, które powstają z resztek jedzenia lub roślin. Nie wszystkie odpady kuchenne jednak będą należeć do tej konkretnej frakcji opadów komunalnych. Do kosza na bioodpady mogą trafiać jedynie te śmieci, które są pochodzenia roślinnego (wyjątek stanowią skorupki jaj).

Gdzie umieszczać śmieci bio?

Obowiązkowa segregacja śmieci skutkuje tym, że śmieci komunalne segregujemy na pięć frakcji: papier, plastik i metal, opakowania szklane, odpady zmieszane i odpady bio. Zgodnie z obowiązującymi zasadami utylizacji, wszelkie śmieci muszą trafiać do odpowiednich pojemników na odpady. Śmieci pochodzenia roślinnego — również. Na odpady bio przeznaczony jest kubeł koloru brązowego, oznaczony odpowiednią naklejką BIO. Z osiedlowych śmietników czy z terenów posesji jednorodzinnych następuje cykliczny wywóz odpadów, w tym również tych biodegradowalnych.

zbiór kolorowych warzyw

Do bioodpadów, które można umieszczać w przeznaczonym na nie pojemniku, zaliczamy:

    1. odpady zielone (skoszona trawa, liście, chwasty)
    2. zwiędłe kwiaty, obumarłe fragmenty roślin
    3. drobne gałęzie drzew i krzewów
    4. korę drzew
    5. owoce i warzywa, w tym zgniłe części czy obierki z warzyw i owoców
    6. czerstwe pieczywo
    7. fusy po kawie i herbacie
    8. surowe (niezaimpregnowane) drewno
    9. skorupki jaj

Odpadkami, które nie mogą zostać umieszczone w pojemniku na bioodpady, są:

  • resztki mięsne oraz kości i ości
  • martwe zwierzęta i kości zwierząt
  • ludzkie i zwierzęce odchody
  • żwirek z kuwet dla zwierząt
  • odpady medyczne i weterynaryjne
  • drewno impregnowane
  • ziemia i kamienie

Prawidłowe segregowanie bioodpadów

Znając w teorii zasady segregacji bioodpadów, nadal możemy nieumyślnie popełniać błędy, które skutkują nieprawidłową utylizacją tego rodzaju śmieci. Szczególną uwagę więc warto zwrócić na trzy kwestie.

  1. Bioodpady najlepiej umieszczać w pojemniku luzem. Wkładanie tam resztek roślinnych w torebce czy w foliowym worku, tak jak to zwykle ma miejsce w przypadku wyrzucania odpadów zmieszanych, uniemożliwia profesjonalne przetworzenie bioodpadów i ich późniejszą biodegradację. Odpowiedzialne gospodarowanie śmieciami zakłada, że w pojemniku znajdą się tylko i wyłącznie resztki organiczne. Dopuszcza się ewentualne stosowanie tzw. worków kompostowalnych. Oznaczone są symbolem roślinnym – oznacza to, że materiał, z którego wykonane jest takie opakowanie, posiada certyfikat poświadczający jego kompostowalność. Tym samym nie będzie szkodził procesowi biodegradacji odpadów.
  1. Niektóre odpady zielone umieszczane w pojemniku na bioodpady powinny być odpowiednio przygotowane. Co to znaczy? Otóż, podobnie jak w przypadku np. plastikowych butelek, wyrzucanych do pojemnika na plastik, zgniatamy butelkę, by ta zajmowała jak najmniej miejsca, tak i w przypadku śmieci bio – zwracać musimy uwagę na to, by nasze odpadki nie zajęły całej przestrzeni kosza. Jeśli do wyrzucenia jest uschnięta choinka po świętach bożonarodzeniowych, warto poprzecinać gałęzie sekatorem i rozczłonkować zwiędłe drzewko. Czasami wręcz spółdzielnie mieszkaniowe wyznaczają specjalne miejsce składowania takich drzewek w miejscu zbiórki odpadów wielkogabarytowych, po czym następuje wywóz śmieci tam zgromadzonych. Pamiętajmy, że w przypadku pojemników na odpady bio, mamy do dyspozycji zwykle stosunkowo małe kubły. Logistyka i oszczędność miejsca tak, aby wystarczyło go na śmieci sąsiadów, będzie w tym przypadku poszanowaniem zasad życia społecznego.
  1. Wyrzucając resztki jedzenia pochodzenia roślinnego, zwracajmy uwagę, czy w ich składzie na pewno nie ma innego rodzaju elementów. Przykładem mogą być resztki warzywnej sałatki z kurczakiem czy z dodatkiem oleju jadalnego. Resztki z kuchni wegańskiej , czyli całkowicie roślinnej, będą mogły znaleźć się w pojemniku na odpady bio, resztki kuchni wegetariańskiej – nie zawsze.

bochenek krojonego chleba

Roślinne odpady kuchenne, odpady zielone, gałęzie, patyki, kora drzew – wszystko to może trafiać do pojemników na odpady bio. Odpadki odzwierzęca muszą być zaś składowane w kubłach na odpady zmieszane. Bioodpadów nie umieszczajmy dodatkowo w foliowych bądź papierowych torebkach. Jeśli nie posiadamy specjalnych toreb kompostowalnych, warto korzystać z koszów na śmieci wielorazowego użytku, z których będzie można wysypać odpadki do osiedlowego pojemnika na bioodpady. Zwracajmy też uwagę, by odpady z przydomowych ogródków odpowiednio przygotować – tak, aby zajmowały w koszu jak najmniej miejsca.