Menu Zamknij

Czym różni się gruz od innych odpadów

czysty gruz

Co znajduje się pod hasłem „gruz”? Najogólniej mówiąc jest to materiał, który pozostaje po różnego rodzaju pracach remontowych, przebudowie czy wyburzeniu budynku. Mogą to być np. fragmenty betonu, cegły, odpady poremontowe takie jak fragmenty starej boazerii, tapet lub nawet elementy wyposażenia – wyeksploatowane części mebli lub inne przedmioty gospodarstwa domowego. Jak stwierdzić, czy coś jest gruzem, czy nie?

Co ukrywa się pod hasłem gruz?

Miejsce docelowe gruzu to tzw. sortownia gruzu, ale zanim on tam trafi, składowany jest w kontenerze na gruz, który można odpłatnie wynająć od firm zajmujących się wywozem gruzu (czasami zamiast kontenerów używa się specjalne worki na gruz typu Big Bag). Do tych specjalnych pojemników trafiać mogą te odpady, które powstają np. na drodze remontu, rozbiórki czy budowy i dzielą się na trzy kategorie: 

  • gruz czysty
  • gruz zanieczyszczony
  • gruz zmieszany

Charakterystyka czystego gruzu

Stwierdzono, że czysty gruz jest najbardziej użytecznym rodzajem odpadów budowlanych, a to ze względu na jego zdolność do skutecznego recyklingu, przyczyniającego się do tego, że otrzymujemy surowce wtórne. Czysty gruz jest przetwarzany na kruszywa, które są następnie wykorzystywane do tworzenia nowego materiału budowlanego, takiego jak na przykład chodniki z kostki brukowej. Czysty gruz obejmuje wszystko, co nie jest zanieczyszczone olejem lub tłuszczem, w tym piasek, żwir, czy kamienie.

  1. Jest to gruz betonowy – w tym  odpady budowlane powstające po wyburzeniu ścian, fundamentów lub innych podobnych odpadów poremontowych lub też pozostałości po elementach betonowego zbrojenia. Taki gruz ceglany to świetny materiał do utwardzania np. podjazdów. Gruz taki składa się z odpadów pochodzących w większości z cegieł – od miału aż do kawałków cegieł o wielkości nawet kilku centymetrów.
  2. Czysty gruz obejmuje również odpady pochodzenia naturalnego, ale tylko wtedy, gdy nie są zanieczyszczone materiałami wytworzonymi przez człowieka. Materiały te obejmują np. żwir, piasek, czy glebę. Można wykorzystać je do budowy np. nasypów kolejowych lub nasypów drogowych.
  3. Do gruzu czystego można zaliczyć niewielkie ilości ceramiki,  ale jedynie pod warunkiem, że nie przekraczają 5% całkowitej objętości mieszanki.

Jeśli kontener na gruz jest oznaczony jako ten przeznaczony jedynie na „czysty gruz”, inne śmieci nie są dozwolone, można tam umieszczać jedynie te opisane powyżej. A co, jeśli mamy do zutylizowania coś więcej niż tylko odpady z betonu i cegieł? O tym w dalszej części.

Czym charakteryzuje się gruz zmieszany

Innym rodzajem gruzu jest gruz mieszany. Obejmuje odpady takie jak kawałki cegieł i betonu, ale może zawierać również następujące materiały odpadowe:

  1. Umywalki, spłuczki, brodziki, muszle toaletowe, czyli elementy armatury łazienkowej.
  2. Płyty gipsowo-kartonowe, czyli tzw. nida-gips.
  3. Elementy siatek montażowych, folie malarskie, kawałki tynku, drewno, deski i kartony.
  4. Ceramikę w dużych ilościach począwszy od płytek gresowych, przez glazurę i terakotę, ceramiczne kafle, panele ścienne i podłogowe oraz inne rodzaje płytek.
  5. Elementy takie jak szkło, styropian, kawałki tynku mogą stanowić do 5% kontenera na gruz zmieszany.

Czym charakteryzuje się gruz zanieczyszczony

Ostatnia kategoria może obejmować dodatkowe typy odpadów oprócz tego, co jest zawarte w odpadach gruzu zmieszanego zmieszanych. Mowa o kategorii gruzu zanieczyszczonego. Odpady te obejmują wszystkie pozostałe możliwe wytwory budowy czy remontu, o ile nie są to odpady niebezpieczne. Wchodzą więc w skład gruzu zanieczyszczonego śmieci takie jak butelki PET, tekstylia (w tym odzież robocza), chemia gospodarcza, wiadra do farb, czy wiadra po wymieszaniu betonu itd.

Czym charakteryzują się odpady niebezpieczne

Koniecznie trzeba jeszcze powiedzieć o kategorii odpadów niebezpiecznych. Ta grupa obejmuje materiały takie jak azbest i eternit. Do odbioru i unieszkodliwiania tych odpadów wymagane są specjalne uprawnienia zgodnie z polskim prawem. A właściciele budynków, w których usuwano m.in dachy azbestowe muszą przy odbiorze okazać karty przekazania odpadów. 

odpady baterie

Potrzebujesz kontener na gruz?

Prace budowlane, remontowe lub rozbiórkowe nieuchronnie wiążą się ze zbieraniem gruzu i innych odpadów budowlanych. Zakres prac nie ma tu znaczenia, ponieważ zawsze powstaje gruz. Przy drobnym remoncie działki prawdopodobnie wystarczy zamówić  worki BigBag, natomiast przy demontażu ścianek działowych w mieszkaniu, skuwaniu ścian czy wymianie armatury łazienkowej, a także podczas remontu generalnego,  pojemniki muszą być większe. Dla nas wywóz gruzu to codzienna praca. Jesteśmy gotowi na każdy rodzaj gruzu czy to gruz czysty, czy podstawienie kontenerów na gruz zmieszany, czy nawet zanieczyszczony. Odbieramy wszelkiego rodzaju odpady na terenie całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości. To świetny sposób na przeniesienie odpowiedzialności za odbiór i utylizację odpadów budowlanych na firmę zajmującą się wywozem gruzu, a zarazem najszybsze i najskuteczniejsze działanie, w pełni legalne.

Jedną z cech dużych i małych projektów renowacyjnych jest to, że generują dużo odpadów, których nie można po prostu wyrzucić do kubła na zwykłe śmieci zmieszane. Potrzebne są specjalistyczne kontenery, a następnie wywóz gruzu i legalna utylizacja odpadów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co jest zawarte w gruzie, jak odróżnić rodzaje gruzu od innych odpadów i które elementy mogą trafić prosto do kontenera.