Menu Zamknij

Co warto wiedzieć o remoncie strychu i poddasza?

zniszczone drewniane poddasze

Remont poddasza użytkowego zdecydowanie zwiększa powierzchnię lokalową domu. Wyremontowanie strychu zaś podnosi walory funkcjonalne budynku. Właściciele domów jednorodzinnych niejednokrotnie decydują się więc na remont i zaadaptowanie jednego z tych pomieszczeń lub odświeżenie go, jeśli jest już użytkowane. Co warto wiedzieć o pracach związanych z renowacją takich miejsc? Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę?

Formalności przy remoncie

Zabierając się za remont zwykle nie zastanawiamy się nad tym, czy wymaga on spełnienia pewnych warunków formalnych. Malowanie ścian, sufitu, kładzenie nowej podłogi czy inne prace wykończeniowe są kwestią prywatną osób zamieszkujących dane lokum. Nieco inaczej jednak ma się sprawa, gdy przeprowadzany jest remont generalny, w wyniku którego zmieniona zostaje np. kubatura budynku. Ingerencja w konstrukcję budynku, taka jak zmiana jego bryły, wymaga uzyskania pozwolenia. Jeśli więc planujemy wstawić okno dachowe, zobowiązani jesteśmy do uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma znaczenia, czy okno będzie wtapiało się w połać dachu, czy też będzie w formie tak zwanej lukarny, czyli nadbudówki wystającej nieco ponad linię dachową. Jako że jest to trwała ingerencja w konstrukcję dachu, mamy obowiązek złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek ten, wraz ze wszelkimi dokumentami składa się w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Jeśli chodzi o dokumenty, zwykle konieczne jest dołączenie:

1. Projektu adaptacji strychu czy poddasza

2. Warunków zabudowy działki

3. Dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością

Adaptacja poddasza lub strychu może te, oprócz przygotowania otworów okiennych, wiązać się z innymi pracami, które wymagają uzyskania pozwolenia. Wśród nich najczęściej występujące to zmiana kąta nachylenia dachu czy wykonanie schodów. Na zmianę kąta nachylenia dachu decydujemy się zwykle w związku z koniecznością modyfikacji wysokości pomieszczeń na strychu. Nierzadko metraż poddasza kusi wizją dodatkowej przestrzeni dla mieszkańców domu, jednak odległość między podłogą a sufitem na strychu jest zbyt mała, by użytkowanie pomieszczenia było wygodne. Zmiana kąta nachylenia dachu to duże przedsięwzięcie, ale jeśli dodatkowa przestrzeń w budynku jest niezbędna, to oczywiście inwestycja ta jest możliwa do przeprowadzenia. Wymaga jednak pomocy architekta i uzyskania stosownego pozwolenia.

długie niezagospodarowane poddasze

Zgłoszenie o zmianie sposobu użytkowania strychu

Niektóre z prac nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zamiast tego wystarczy jedynie zgłoszenie w urzędzie robót budowlanych i ewentualnej zmiany sposobu użytkowania strychu. Dotyczy to takich robót, których przeprowadzenie nie wpływa na konstrukcje domu. Chodzi więc o takie prace jak:

  • Montaż nowych okien, ale bez ingerencji w ich wielkość — wymiana okien na nowe, bez zmian wielkości istniejących już pierwotnie otworów okiennych nie niesie za sobą potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę.
  • Zmiana lokalizacji drzwi, które umieszczone są w ścianie działowej – o ile ściana działowa nie pełni funkcji ściany nośnej w budynku.
  • Wyburzenie ścianki działowej (brak naruszania konstrukcji budynku).
  • Rozbudowa już istniejącej instalacji wodociągowej czy kanalizacyjnej, czyli doprowadzenie instalacji na strych. Jeżeli dom ma już swoje lata, mile widziana jest przy okazji kontrola stanu technicznego instalacji w całym budynku.
  • Zmiana pokrycia dachowego i ocieplenie stropów (o ile budynek nie przekracza 25 m wysokości, inaczej konieczne jest pozwolenie).

W razie wątpliwości warto udać się do urzędu, przedstawić plany na remont i zapytać jakie zgłoszenia są konieczne i ewentualnie dostarczenia jakiej dokumentacji wymagają. Prawo budowlane bowiem zmienia się i przepisy mogą się zdezaktualizowywać nawet w ciągu kilku miesięcy.

Najlepsze materiały na wykończenie poddasza

To, jaki materiał wykończeniowy zostanie zastosowany, zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu. Tanie płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najbardziej popularnych wyborów. Minusem jednak może być fakt, że do ich montażu konieczne są stelaże, a wykonywanie takich stelaży na strychu, gdzie przestrzeń jest ograniczona skośnymi ścianami, jest znacznie utrudnione. Mając wzgląd na wytrzymałość płyt gipsowo-kartonowych zaleca się ich montaż przy możliwie jak najniższej wilgotności powietrza i temperaturze minimum 10 stopni Celsjusza. Alternatywą są droższe płyty OSB, które mogą być mocowane do krokwi dachu. Płyta OSB może być montowana w warunkach dużej wilgotności, dobrze izoluje akustycznie i łatwa jest w obróbce mechanicznej, takiej jak wiercenie, docinanie, szlifowanie i wiele innych. Wszelkie pozostałości po przycinaniu, nie tylko płyt drewnianych, drewnopodobnych, kartonowych czy gipsowych, ale też fragmenty płytek, paneli podłogowych i wszystkich pozostałych materiałów wykończeniowych pomieści tradycyjny kontener na odpady.

Remontowanie strychu a wymiana dachu

Jeśli w grę wchodzi remont strychu, nie tak rzadko stanowi to jednocześnie okazje do wymiany starego pokrycia dachowego. W przypadku tradycyjnych dachówek ceramicznych lub blachy nie ma z tego rodzaju pracami większych problemów — podstawiamy kontener na gruz, ekipa budowlana ściąga stary dach zgodnie z planem robót, wzmacnia bądź wymienia więźbę i zakłada nową dachówkę. Stare pokrycie dachowe zaś czeka w kontenerze na wywóz gruzu. Jeśli jednak do tej pory okrycie dachowe budynku wykonane było z eternitu z dodatkiem azbestu, sprawa jest bardziej skomplikowana. Azbest jest toksyczny, rakotwórczy, z tego powodu zresztą musi całkowicie zniknąć z użycia do roku 2032 roku. Materiały wykonane z azbestu to odpady niebezpieczne, które utylizowane są na innych warunkach, niż zwykłe odpady budowlane. Ściąganie pokrycia z eternitu wymaga specjalistycznej ekipy, która nie tylko posiada odzież zabezpieczającą przed szkodliwością tego materiału, ale też odpowiednie kwalifikacje oraz narzędzia do neutralizacji azbestowych włókien czy pyłu, który może unosić się wokół i przenikać na strych czy poddasze.

śiatło wpadające przez okno na strychu

Śmieci z remontowanego poddasza

Remont oznacza produkcję różnego rodzaju odpadów, nie inaczej jest w przypadku renowacji poddasza. Wywóz śmieci budowlano-remontowych można bezproblemowo połączyć z kwestią wynajmu kontenera na gruz. Przypomnijmy, że wszelkie odpady po remontach czy budowach muszą być umieszczane jedynie we wspomnianym kontenerze. Nie można wrzucić produktów ubocznych remontu do kubłów na odpady komunalne. Jeśli więc wynajmujemy odpłatnie kontener, w cenę wliczony jest również wywóz odpadów. Co za tym idzie, nie trzeba samodzielnie transportować kontenera z odpadami do punktu PSZOK, a następnie zwracać wynajętego kontenera. Gruzwóz odbiera kontener z całą zawartością i wyręcza majsterkowiczów od obowiązku troszczenia się o to, co dalej stanie się z odpadami. Jeśli poddasze służyło dotąd za graciarnię, a przy okazji remontu pozbywamy się niepotrzebnych gratów, odpady wielkogabarytowe mogą trafić do kontenera i zostać wywiezione na gratowisko.

Wyremontowanie najwyższych kondygnacji budynku, jakimi są poddasze i strych, może zapewnić zarówno dodatkowy obszar w domu do zamieszkania, jak i przestrzeń funkcjonalną, gdzie urządza się pralnię, suszarnię czy biblioteczkę. Nawet jeżeli przestrzeń na strychu służyć ma jedynie jako pomieszczenie gospodarcze, remont i odświeżenie może sprawić, że korzystać będzie się z niego zwyczajnie przyjemniej. Dodatkowo, wyremontowany strych podwyższa wartość domu na rynku nieruchomości. Dobrze przemyślane prace remontowe są więc inwestycją, która może się zwrócić.