Menu Zamknij

Co grozi za nielegalny wywóz śmieci?

Istota segregacji odpadów

W świetle prawa i obowiązujących przepisów wywóz odpadów musi odbywać się za pośrednictwem firmy posiadającą wszystkie niezbędne uprawnienia i zgody. Firma taka legalnie zabiera oraz odwozi odpady na desygnowane wysypisko śmieci. Jest to proces nie tylko legalny, a przede wszystkim bezpieczny dla środowiska. Każde odstępstwo od tego typu postępowania, własnoręczny wywóz odpadów na dzikie wysypisko jest niezgodny z literą prawa i grozi konsekwencjami prawnymi. 

Czym jest nielegalne pozbywanie się odpadów i co za to grozi?

Nielegalne wyrzucanie śmieci to wywóz odpadów budowlanych, komunalnych, starych mebli i innych niepotrzebnych, zniszczonych obiektów na przykład do lasu, zostawianie ich na poboczu drogi, czy w innym nieprzeznaczonym do tego miejscu. Nielegalne usuwanie odpadów regulują przepisy kodeksu wykroczeń, art. 162. Możesz otrzymać grzywnę do 500 zł, naganę, a nawet 30-dniowy areszt za działania związane z nielegalną utylizacją odpadów. Jeżeli dodatkowo wywóz odpadów zagrozi życiu i zdrowiu ludzi, np. poprzez zatruwanie wody, zanieczyszczenie powietrza, czy gleby, wtedy nie kończy się na karze grzywny, a na groźbie pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Pozostawienie gruzu w nielegalnym miejscu może skutkować grzywną i karą więzienia, a także kosztami finansowymi za dodatkowe działania, jak sprzątanie terenu i usuwanie zniszczeń. Może to również prowadzić do dodatkowych opłat za neutralizację materiałów toksycznych.

nielegalne wysypisko śmieci

Istota i waga segregacji odpadów

Ustawa o segregacji odpadów w Polsce jest obowiązkowa. Oznacza to, że zobowiązani jesteśmy do segregacji śmieci i jeśli ktoś nie segreguje swoich śmieci, zostanie ukarany grzywną. Pełne uregulowanie tej ustawy weszło w życie w 2020 roku. Zgodnie z nią odpady z gospodarstw domowych należy segregować według rodzajów materiałów:

  • opakowania szklane,
  • metal,
  • plastik (w tym polietylen),
  • papier,
  • tektura.

Osobne pojemniki mają również odpady bio oraz odpady zmieszane. Podczas wyrzucania śmieci ważne jest, aby wybrać odpowiedni pojemnik. W przeciwnym razie mogą nie zostać one poddane recyklingowi lub zostać posortowane w nieregulaminowy sposób. Wiele firm zajmujących się wywozem odpadów komunalnych i wywozem odpadów budowlanych zgłaszało nieprawidłowości właśnie w kwestii segregacji odpadów. Problemy pojawiają się zarówno w dużych miastach jak Warszawa, czy Kraków, jak i w mniejszych miejscowościach. Nieprawidłowości w segregacji odpadów nie pozostają bez odzewu. Właściciele posesji, do których przynależą pojemniki, w których znajdowały się nieposegregowane odpady, obarczani zostają karami, na przykład podwyższeniem opłaty za wywóz śmieci. Odpady muszą zawsze trafiać do odpowiednich pojemników w zależności od rodzaju materiału, z jakiego zostały zrobione. Dzięki temu, kiedy trafią na bezpieczne i legalne wysypisko, szybko będą mogły zostać poddane recyklingowi i będzie można odzyskać z nich surowce wtórne. Segregacja odpadów jest bardzo ważna!  

Co zrobić z odpadami budowlanymi

Problem wywozu dotyczy nie tylko odpadów komunalnych. Kolejną kwestią jest pozbycie się gruzu powstałego na przykład po remoncie mieszkania. Odpady budowlane to specjalny rodzaj śmieci i należy pozbyć się ich w sposób odpowiedzialny – ich miejscem nie są śmietniki na odpady komunalne. Jak zatem wygląda legalne składowanie takich odpadów i co zrobić, by uniknąć wykroczeń poza literę prawa?

  1. Nie może to obejmować wyrzucenia ich obok nieruchomości lub pozostawienia na działce, nawet jeśli jesteś jej właścicielem.
  2. Legalny i efektywny sposób składowania takich odpadów to wynajem kontenerów na gruz.
  3. W tym celu wystarczy zgłosić się do firmy zajmującej się wywozem gruzu i dysponującej różnymi rodzajami kontenerów.
  4. W umówionym terminie i miejscu personel podstawi odpowiedni pojemnik lub worek BigBag, a następnie ekipa wywozowa zabierze kontener wraz z zawartością.
  5. Finalnie trafi on na specjalnie przystosowane miejsce do utylizacji gruzu, dysponujące odpowiednimi zabezpieczeniami i systemami pomagającymi w neutralizacji zagrożeń.

To bardzo ważne, by wywóz gruzu przeprowadzać w sposób prawidłowy i kontrolowany, bo w innym przypadku, działając nielegalnie, można wywołać całą listę szkód ekologicznych, na jakie byłoby narażone środowisko przy wywozie śmieci, np. do lasu.

budynek w gruzach

Nielegalny sposób pozbywania się śmieci, którego trzeba się wystrzegać, nie uwzględnia w ogóle kwestii wynajmu pojemnika, odbioru odpadów przez uprawnioną firmę i ich bezpiecznej utylizacji. Za takie postępowanie grozi nie tylko mandat, czy kary ograniczenia lub pozbawienia wolności, ale również katastrofa ekologiczna mająca dalekosiężne skutki. Czy warto z lenistwa narażać życie i zdrowie ludzi i zwierząt, podczas gdy można uniknąć tragedii wynajmując po prostu kontenery na gruz? Absolutnie nie!